FLASH News

Mire se vini ne forumin tone
 
ForumPortalliGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
-Flash News- Berisha sulmon ambasadorėt -Flash News-CEZ: Shitjen e kemi njoftuar Reagimi: Kėrkesa e dėmeve, 1 mld dollarė e ēuditshme -Flash News- Partia e Merkel: Statusi kandidat pas zgjedhjeve "Shqipėria tė respektojė kriteret"

Share | 
 

 Dhjetė qytetet qė i zhduku natyra

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 33
Reputation : 0
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Dhjetė qytetet qė i zhduku natyra   Fri Nov 02, 2007 7:05 pm

Qytetet e humbura janė reale, tė begata dhe zona tė mirė-populluara qė janė prekur nga rėnia pėrfundimtare dhe vendndodhja e tė cilave mė vonė humbi. Shumė qytete janė gjetur dhe janė studiuar gjerėsisht nga shkencėtarėt. Kėtu keni listėn e dhjetė prej qyteteve mė tė mahnitshme tė humbura nė botė. Machu Picchu ėshtė me siguri simboli mė i njohur i Perandorisė Inka.

Ky vend ėshtė cilėsuar pasuri botėrore nė vitin 1983, kur u pėrshkrua si “njė kryevepėr absolute e arkitekturės dhe njė dėshmi e veēantė e qytetėrimit Inca. Ndėrtuar rreth 1450-ės, qyteti u braktis 100 vite mė vonė, kur perandoria u shemb nėn pushtimin spanjoll. Periudha angkoriane pėrcaktohet si periudha nga viti 802 pas Krishtit, kur monarku Jayavarman II e deklaroi veten “monarku universal”, deri nė vitin 1431 pas Krishtit, kur pushtuesit tajlandezė pushtuan kryeqytetin Khmer. Tempujt e zonės i kalojnė njėmijė. Angkor Wath ėshtė monumenti fetar mė i madh nė botė. Sipas Herodotit, qyteti Memfis ėshtė themeluar rreth vitit 3100 para Krishtit nga Menes. Supozohet tė ketė patur 30 mijė banorė. Lugina e gjerė e Petrės shtrihet nga deti i Vdekur nė Gjirin Aqaba. Ėshtė i famshėm pėr strukturat e gurit tė gdhendur nė shkėmb. Zbulohet nga Johann Ludwig Burckhardt nė vitin 1812. Qyteti bie nėn sundimin romak dhe shkatėrrohet nga tėrmeti i vitit 363. Palmira ishte qytet i rėndėsishėm i Sirisė qendrore. Qyteti lidhte Persinė me portet e Mesdheut tė Sirisė romake dhe tė Feniksit. Njihej me emrin Tadmor dhe pėrmendet nė Bibėl, (2 Kronikasve 8:4) si qytet i shkretuar ndėrtuar nga mbreti Solomon, djali i Davidit. Qyteti i Pompeit u fundos nėn disa metra hi dhe shkumė dhe u harrua pėr gati 1700 vite pas rizbulimit aksidental nė vitin 1748. Qė nga ajo ditė ka hedhur mjaft dritė pėr jetėn e njė qyteti nė lulėzimin e Perandorisė Romake. Qyteti Palenque mban arkitekturėn, skulpturėn dhe tarracat mė tė bukura nė botė. Pushtohet fillimisht nė vitin 100 para Krishtit, lulėzon nga viti 600 nė 683 pas Krishtit dhe zbulohet nga shirat nė shekullin e 18-tė. Nė krahasim me Delhin nė shekullin e 14-tė, qyteti Vijayanagar kishte njė popullsi prej gjysmė milion banorė dhe zinte 33 kilometra katrorė. Perandoria u shemb pas betejės tė Talikotas nė vitin 1565. Efesi ishte njė qendėr e rėndėsishme e krishterimit tė hershėm. Pali e pėrdori si bazė dhe shkaktoi diskutime me artizanėt nė tempullin e Atemisės (Veprat 19:23-41). Librin e Biblės, 1 Korintasit e shkroi nga Efesusi. Qytetit Sanchi ėshtė zbuluar nė vitin 1818. Me siguri ėshtė themeluar nga perandori Asoka nė mesin e shekullit tė 13-tė para Krishtit.

1. Machu Picchu, Peru: Qyteti i humbur i Inca-s

Machu Picchu (Kreshta e vjetėr) ėshtė qytet i Kolumbisė sė lashtė nė 2,430 metra lartėsi mbi luginėn Urubamba, pranė Cusco-s.

2. Angor, Kamboxhia: Monumenti fetar mė i madh nė botė

Angkor shėrbeu si qendra e perandorisė Khmerer, qė lulėzoi nga shekulli i 9-tė deri nė atė tė 15-tė pas Krishtit.

3. Memfis, Egjipt: kryeqyteti i lashtė i Egjiptit

Memfis ishte kryeqyteti i lashtė i Egjiptit tė Ulėt dhe i Mbretėrisė sė Vjetėr tė Egjiptit deri nė vitin 2200 para Krishtit.

4. Petra: Struktura guri gdhendur nė shkėmb

Petra (shkėmb) shtrihet nė shpatin e malit Hor (Jordani) nė njė liman mes maleve qė formojnė krahun lindor tė Arabah (Wadi Araba).

5. Palmira, Siri: Nusja e shkretėtirės

Qytet karvan pėr udhėtarėt qė kalonin shkretėtirėn siriane. Njihej si “Nusja e shkretėtirės”. Nuk u pėrdor mė pas shekullit tė 16-tė.

6. Pompei, Itali: Varroset nga vullkani

Sė bashku me Herkulaneum-in, ky qytet romak pranė Napolit modern u shkatėrrua nga shpėrthimi 2-ditor i vullkanit nė malin Vesuv, nė 24 gusht ‘79.

7. Palenque, Meksikė: qyteti mė i bukur nė Maya

Palenque ėshtė njė qytet i lashtė “Maya” pranė lumit Usumacinta nė shteti meksikan tė Chiapas. Braktiset pas shekullit tė 10-tė.

8. Vijayanagar, Indi: kryeqyteti i perandorisė sė madhe

Vijayanagar themelohet nga princat Harihara dhe Bukka tė dinastisė Sangama nė vitin 1336. Lulėzon nėn Krishnadevaraya (1509-29).

9. Efes, Turqi: qytet i krishterimit tė hershėm

Ishte qytet i Greqisė sė Jonit nė Anatolian e lashtė. Efesi ishte vendndodhja e njė prej 7 kishave tė Azisė qė pėrmenden tek Zbulesa 2:1-7.

10. Sanchi, Indi: monumentet e budistėve

Sanchi ėshtė njė kodėr me majė tė sheshtė, 90 metra mbi fshatin dhe aty ndodhen monumentet mė tė ruajtura tė budistėve nė Ind
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://foreverlove.albanianforum.net
 
Dhjetė qytetet qė i zhduku natyra
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
FLASH News :: Bota Shqiptare :: Historia Shqiptare :: Arkeologji :: Arkeologji-
Kėrce tek: