FLASH News

Mire se vini ne forumin tone
 
ForumPortalliGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
-Flash News- Berisha sulmon ambasadorėt -Flash News-CEZ: Shitjen e kemi njoftuar Reagimi: Kėrkesa e dėmeve, 1 mld dollarė e ēuditshme -Flash News- Partia e Merkel: Statusi kandidat pas zgjedhjeve "Shqipėria tė respektojė kriteret"

Share | 
 

 Gjendet vazo 2400-vjeēare, nė brigjet e Butrintit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 33
Reputation : 0
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Gjendet vazo 2400-vjeēare, nė brigjet e Butrintit   Fri Nov 02, 2007 7:06 pm

Ekspedita nėnujore

Njė vazo e 2400-vjeēare greke ėshtė gjetur pak ditė mė parė nė brigjet pėrballė Butrintit, nga ekspedita e parė nėnujore nė kėtė zonė. Vazoja duket se ėshtė pjesė e njė ngarkese me 60 enė qeramike dhe sipas zbuluesve ėshtė pjesa mė e rėndėsishme e gjetur nga ekspedita e organizuar nga ekspertė tė SHBA-ve dhe shqiptarė, qė pėr herė tė parė eksplorojnė kėtė zonė. Sipas Xhorxh Rob, qė drejton misionin, vazoja ėshtė bėrė para se tė lindė Platoni dhe ėshtė njė gjetje e rrallė. Misioni ka filluar nė korrik tė kėtij viti dhe ėshtė i pari qė tenton tė bėjė njė hartė tė trashėgimisė kulturore tė flotave tė mbytura nė 220 miljet e bregdetit shqiptar. Auron Tare, qė ėshtė koordinatori lokal i projektit, tha se autoritetet shqiptare kėrkonin tė nėnshkruanin njė marrėveshje 5-vjeēare me fondacionin amerikan, i cili vepron si organizatė jofitimprurėse. Duke folur pėr agjencinė e lajmeve “Associeted Press”, Tare thotė se kjo ekspeditė do tė jepte njė dorė tė mirė ndihme pėr njė fushė tė arkeologjisė ende jo-ekzistente nė vend. “Do tė ishte njė reklamė mjaft e mirė pėr turizmin lokal dhe mund tė na ēojė nė krijimin e njė muzeu arkeologjik tė nėnujshėm”,- thotė Tare pėr AP. Arkeologu Adrian Anastasi thotė se ekspedita do tė ndihmojė nė mbrojtjen e pasurive nėnujore tė vendit nga grabitjet, njė problem nė rritje qė prej shembjes sė regjimit komunist. Amfora me njė ngjyrė tė lehtė kafe, duket se ėshtė pėrdorur pėr tė mbajtur vaj ose verė, ajo u gjet nė ujėrat pranė Butrintit dhe ėshtė datuar nė shekullin e 4-t Para Krishtit. Vazoja do tė mbahet e zhytur nė ujė, nė muzeun e Durrėsit, ndėrsa punėtorėt e kėtij tė fundit do i heqin asaj kripėn, pėr ta bėrė mė rezistente.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://foreverlove.albanianforum.net
 
Gjendet vazo 2400-vjeēare, nė brigjet e Butrintit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
FLASH News :: Bota Shqiptare :: Historia Shqiptare :: Arkeologji :: Arkeologji-
Kėrce tek: