FLASH News

Mire se vini ne forumin tone
 
ForumPortalliGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
-Flash News- Berisha sulmon ambasadorėt -Flash News-CEZ: Shitjen e kemi njoftuar Reagimi: Kėrkesa e dėmeve, 1 mld dollarė e ēuditshme -Flash News- Partia e Merkel: Statusi kandidat pas zgjedhjeve "Shqipėria tė respektojė kriteret"

Share | 
 

 Floku trajnimi i tij

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 33
Reputation : 0
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Floku trajnimi i tij   Fri Nov 02, 2007 7:14 pm

Floku gjate

Kujdesja pėr flokun e gjatė fillon qė me lyerjen. Ngjyra qė preferohet mė shumė nė
kėtė periudhė dimrore ėshtė kafe me nuancat e saj si; kafe e errėt, e hapur, ngjyrė
ēokollatė me fije. Nė modė ėshtė pėrdorimi I teknikės sė nxjerrjeve tė fijeve qė dalin
nė formėn e shiritave.
Nuk janė mė nė modė fijet e shumta nė tė gjithė kokėn por fijet e theksuara nė formė
shiriti qė nė gjuhėn e parukierisė quhen Flash. Emėrtimi vjen lidhur me kontrastin qė
krijojnė me pjesėn tjetėr tė flokut. Nuancat e bumerakut kryesisht janė nė ngjyrė, bezhė,
platini, tė kuqe, nė ngjyrė tė florinjtė.

Ky trajtim mund tė bėhet nė flokun e gjatė por edhe atė tė shkurtėr. Njė formė e tillė
floku shoqėrohet me njė truk tė lehtė tė nuancave tė ngjyrės kafe. Moda e fundit e trukut
janė ngjyra tė afėrta me ngjyrėn e flokut.
Nėse moda ėshtė kafe edhe tualeti i syrit varion po nė kėtė kolor. Pjesa e nėnposhtme e
vetullės zakonisht bėhet nė kolorin e errėt tė flokut, ndėrsa lyerja e bishtit tė syrit duhet tė
harmonizohet dhe tė kombinohet me kolorin e fijeve- shirit. Buzėt me kontur tė lehtė floriri
dhe I kuqi I buzėve nė ngjyrė kafe tė lehtė e shkėlqyese. Pėr pjesėn e mollėzave tė faqeve,
ndryshe e quajtur pjesa ruzh kėshillohet tė pėrdoret krem pudėr gjithnjė e kombinuar me
lyerjen e buzėve dhe ngjyrėn e flokut.


Floku i shkurter

Njė tjetėr prerje praktike dhe qė nuk kėrkon kujdes maksimal ėshtė prerja e shkurtėr e flokut,
me shkallėzim tė theksuar. Kolori mund tė jetė nė ngjyrėn kafe, nė nuanca tė ndėrthurura tė
kafes, nė vishnje, nė tė zezė me nuancė vishnje ose blu. Por, zakonisht aplikohen nuancat e
hapura ose tė errėta tė ngjyrės kafe. Njė prerje praktike si pėr vajza tė moshės sė re ashtu
dhe pėr femra qė janė amatore tė flokut tė shkurtėr. Kjo prerje pėrshtatet nė ēdo veshje
dhe shoqėrohet me njė makiazh tepėr tė lehtė

Floku me onde

Ndryshe nga floku i drejtė, floku me onde, i shkurtėr apo i gjatė qoftė ai, gjithmonė ka nevojė
pėr njė trajtim mė tė kujdeshėm. Kėtė gjė ju mund ta realizoni lehtėsisht dhe tė bėheni
profesionistė nė trajtimin e tyre tė pėrditshėm. Nė qoftėse pas lyerjes flokut i bėjmė njė larje
shumė tė mirė dhe ky proces shoqėrohet me Final color, i cili duhet tė pėrdoret gjithmonė pas
lyerjes, do tė shohim se floku, edhe nė ditėt mė pas, do tė ketė njė ngjyrė mė tė qartė, mė
tė ėmbėl. Pėr flokun me onde kėshillohet pėrdorimi i shkumės sė flokut qė i mbron nga rrezet
e diellit.Nė pėrgjithėsi pėr flokun e lyer, tė gjatė, tė shkurtėr, tė drejtė apo me ond, kėshillohet
krem flokėsh qė pėrdoret pas larjes.


---------------------------------------------------------------------------------
Maskė
Pėrdoret ēdo muaj pėr t`u dhėnė energji flokėve tė dobėsuar

Pėrbėrėsit:
2 tė verdha veze
1 gotė rum

Si pėrgatitet:
Rrihni tė verdhat e vezės bashkė me rumin nė njė enė

Si pėrdoret:
Pėrdoreni masėn nė flokė tė lagur. Lėreni tė veprojė pėr 15 minuta dhe pastaj lajeni
me shampo

Rezultati:
Vetitė stimuluese tė sė verdhės sė vezės forcojnė edhe fijet mė tė dobėta tė flokut.

Per kte arsye po ndaj me ju sekretin e nje maske per cdo lloj floku.

Eshte maske ushqyese qe mund ta beni 1 here ne 1 apo 2 muaj dhe qe duhet mbajtur
gjithe naten. Ne pamundesi per ta mbajtur gjate gjumit, duhet te rrije te pakten 4 ore
ne menyre qe floku ta thithi me mire.

1/2 gote vaj ulliri
2 te kuqe veze
3 luge gjelle leng limoni (leng i vertete limoni)

Ne baze te gjatesise se flokeve permasat mund te ndryshojne. Mund te luani vete me
permasat sipas nevojave tuaja.

1~Njomni nje pershqir me uje te ngrohte dhe lidheni ne koke, (sikur keni dale nga dushi)
ne menyre qe floket te thithin lageshtire e te mos jene shume te thate kur te vini masken.

2~Pasi e keni mbajtur pershqirin per rreth 30 min, atehere mund te filloni te aplikoni masen
e mesiperme e cila duhet te jete sa me homogjene.

3~Me pas mund te rrethoni floket me nje qese te holle (si qeset e dushit kur s'doni t'ju lagen
floket) ne menyre qe maska mos te rreshkasi ne fytyre e mbi qese mund te vini nje shami
qe ta mbedhi mire koken, ne rast se do fleni me masken naten.

4~Per pastrimin e maskes thjesht vazhdoni ritualin e zakonshem tuajin per larjen e flokeve.

Do ta ndjeni flokun me te shkrifet dhe me te shkelqyeshem. Edhe pse diten e pare era e vezes
mund tju bezdisi pak, nqs jeni hunde holle si une por ju a siguroj qe te nesermen do zhduket.

5 ~Rendesi ka qe floku juaj do ndjehet mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://foreverlove.albanianforum.net
 
Floku trajnimi i tij
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
FLASH News :: Arti dhe Kultura :: Moda dhe Estetika-
Kėrce tek: