FLASH News

Mire se vini ne forumin tone
 
ForumPortalliGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
-Flash News- Berisha sulmon ambasadorėt -Flash News-CEZ: Shitjen e kemi njoftuar Reagimi: Kėrkesa e dėmeve, 1 mld dollarė e ēuditshme -Flash News- Partia e Merkel: Statusi kandidat pas zgjedhjeve "Shqipėria tė respektojė kriteret"

Share | 
 

 Shprehje Filozofike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 33
Reputation : 0
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Shprehje Filozofike   Mon Nov 05, 2007 8:59 pm

Sekreti i jetės fshihet nė faktin se sa arrin tė jesh i zoti i
vehtvetės (TURGENIEV)
Pėr interesat e vehtvetės edhe djalli mund ta citoj Biblėn.
(SHEKSPIR)
Askush nuk mundė tu shėrbej dy Pėrėndive .(Bibla).
Zemra e njeriut ka kufi nė dashuri por jo nė urrejtje . (BALLZAK)
Ėshtė e pamundur tė dashurosh, tė jesh i urtė dhe i menqur.
(BEKON)
Forca shpirtėrore s'ėshtė gjė tjetėr, veēse arti per tė mbajtur
mbyllur
nė zemer shqetėsimin. (neitzshe)
Nė vetmi, i vetmuari shqyen veten e vet; nė shoqėri e shqyejnė tė
tjerėt (neitzshe)
Gratė e bukura ua lėmė burrave pa fantazi (prust)
Hajdutėt tė kerkojnė o jeten, o kuleten : Gratė i duan tė dyja!
(gibran)
Tri detyrat mė tė rėnda tė kėsaj bote janė: ta shpėrblesh
urrejtjen me
dashuri, pranimi i tė pamundshmės dhe thėnia-unė
isha gabim. (Sydney J.)
Ēdo minutė qė e kalon nervoz, humb gjatshtėdhjetė sekonda gėzimi

jetės sate. (Albert)
Njeriu cinik ėshtė ai i cili i din ēmimet e tė gjitha sendėve, por
jo
vlerat e tyre. (Oscar Wilde)
Pėr tė marrė duhet tė dish tė japėsh. (napoleoni)
Zemra ka ndjėnja qė as truri nuk mund ti kontrollon. (Blaise
Pascal)
Ti nuk ne pėrshpėrite nė veshin tim por nė zemrėn time. Nuk ishin
buzėt
e mia ato qė puthe por ishte shpirti im. (Judy
Garlant)
Tė puthėsh ėshtė sikur tė pish ujė tė kripur. Sa mė shumė tė pish,
aq
mė i etur je. (Proverb kinez)
Gratė ende e mbajnė mend puthjen e parė mbasi meshkujt kanė
harruar tė
fundit. (Remy de Gourmont)
Jeta, dhuratė e natyres. Dashuria, dhuratė e jetės. Puthja,
dhuratė e
dahurisė.
Njė burrė rrėmben puthjen e parė lutet pėr tė dytėn, kėrkon tė
tretėn,
merr tė katėrten, pranon tė pestėn dhe duron
gjithė tė tjerat. (Helen Rowland)
Kur e ke kėmbėn jashtė gremines ėshtė e lehtė tė japėsh kėshilla.
(Faik
konica)
Ati ynė qė je nė qiell, jepna fuqinė tė mbajmė gojėn mbyllur kur
s'kemi
gjė pėr tė thėnė. (Faik konica)
Vetia e gjeniut ėshtė ti furnizoj me ide budallenėjt e njėzet
viteve mė
vonė .(ARAGON)
Ka shumė menyra qė njeriu tė pasurohet dhe kėto janė kryesisht tė
kėqija.(BEKON)
Suksesi zakonishtė ėshtė rezultat i hapit tė gabuar nė drejtim tė
duhur.(BERNSHTAJN)
Tadhėtia mė e rėndė ėshtė ajo ndaj atdheut.
E tėrė Dituria rrjedh nga Pėrvoja (Immanuel Kant-Filozof gjerman).
Vetėm nė mbrėmje ēmohet shtėpia. (Göthe).
Kur flas pak them shumė. (Shekspeare-Dramaturg anglez)
Ngandonjėherė heshtja eshtė mė elokuente se ēdo fjalė.
Fundi i tė qeshurit ėshtė mėrzitja, fryti i tė qarit ėshtė
ngushėllimi.
Bukuria e njeriut pėrbėhet nga bukuria e fjalės qė flet.
Tėrė gjithėsia e shkrirė nė njė qenie - kjo quhet dashuri. (HYGO)
Dashuria ėshtė romani i zemrės. (BOMARSHE)
Dashuria ėshtė pėlhurė qė e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me
qėndisje! (VOLTERI)
Tė dashurosh, edhe mė keq tė mos dashurosh, por mė sė vėshtiri
ėshtė ta
gjesh atė qė tė do! (PUSHKINI)
Nėse nuk tė ka prekur dashuria, je duke ecur nėpėr terr. (PLATONI)
Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė. (SUEDEZE)
Zemra ėshtė pasuri, qė as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.
(FLOBERI)
Dashuria nuk mund tė jetė e thellė, nėqoftėse nuk ėshtė e pastėr.
(KONT)
Dashuria e pėrhershme ėshtė xhevahir, i cili ka nevojė pėr kuti tė
artė. (SANDI)
Tė vėrtetat dhe femrat deri tek tė cilat vjen lehtė, nuk kanė
ndonjė
vlerė tė veēantė. (A. ĒEHOVI)
Ka tė ngjarė se dashuria s'ėshtė tjetėr pos mirėnjohje e
kenaqėsisė.
(Balzaku)
Largėsia i bėn dashurisė atė qė i bėn fryma flakės; shuan tė
voglen,
flakėron tė madhen. (Rabutini)
Dashuria ėshtė lamtumira e fundit e historisė universale amini i
universit. (Novalisti)
Dashuria ėshtė dėshirė e ndjenjave.
Nė ēdo ndarje ka njė imazh vdekje. (Elioti)
Nuk ju kujtohet mė se dashuria ėshtė mu si medicina, vetėm art pėr

ndihmuar natyren. (De Laklo)
Kur merr tė flas dashuria do heshtur arsyeja. (Renjardi)
Dashuria ėshtė mjeshtėr i madh, tė mėson mė njė tė qėlluar.
(Korenji)
Do tė lavdėroj dashurin barabare me pėrėndinė, se dashuria e
vertetė,
na mban tė gjallė nė jetė!!! (Ēajupi)
Gėzimi i dashurisė zgjatė vetėm njė ēast, vuajtja e dashurisė
zgjat
tėrė jetėn. (De Floriani)
Pėr njė martesė ideale nevojitet; njė grua e verbėr dhe njė burrė
shurdh (Montaigne)
Mos u prish me vellanė pėr punė tė shokut se shoqėria zhdukėt
vellazėria mbetet.
Nė perralla kafshėt veprojnė si njerėzit, nė jetė ndodhė e
kundėrta.(VITOZE)
Lumturia nė botė i ngjan dritės sė shkrepėtimės, ndriēimi i njė
sekondė
sjell pas furtunė disa orėshe.
Martesa ėshtė njė urė nė mes ēthurjes dhe lumturisė.
Ēdo lule ka erėn e vet.
Mendja e zbukuron njeriun.
Pritet petku sipas shtatit.
Sipas kohės vishet petku.
Syri flet mė shumė se buza.
Syri zgjedh tė bukurėn, goja tė ėmblėn e zemra zgjedh tė mirėn.
Njerėzit pėrēmojnė atė qė s’e kuptojnė. (Anatol FRANS )
Pėr tė njohur mirė njė tjetėr, duhet tė njohėsh mė parė vehten.
(GOETTE)
Tėrheqėse ėshtė vetėm martesa qė vjen nga dashuria. Tė martohesh
me njė
vajzė vetėm pse ajo ėshtė simpatike ėshtė
njėsoj si tė blesh njė send tė panevojshėm vetėm pse ėshtė i
bukur.
(Antun BARAC)
Njeriu qė s'mund tė mbrojė mendimin e vet i ngjan njė qyteti tė
pambrojtur.
Kur jemi tė lumtur jemi gjithnjė tė mirė. Por jemi te mire nuk
jemi
gjithnje te lumtur (oskar wild)
Bota ėshtė kopsht zologjik nė tė cilin asnjėri nuk mban evidencėn
mbi
ndarjen e dhenėve nga ujqit.(GERI)
Kush kerkon dekorate nuk e ka merituar, kush e ka merituar, nuk i
nevojitet.(BALZAK)
Pėrparėsia e alkoolit kontrabandė ėshtė se i mbyt njerėzit para se

mėsohen te pinė.(QAPLIN)
Tavolina e punės ėshtė vend ku vendoset pėr fatin e botės. (REMAK)
Perri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
Egzistenca dhe lumturia e shoqerisė njerėzore varet nga gruaja.
(Midani) thotė: aty ku mungon gruaja asaj i duhet bėrė
njė shtatore prej druri.
Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithherė

Oscar Wilde

Te jetosh eshte gjeja me e rralle ne bote. Pjesa me e madhe e njerzve ekziton dhe asgje me shume.


Eshte nje mekat i vertete qe mesojme leksionet e jetes vetem atehere kur nuk na duhen me.


Egoizmi nuk kosiston ne ate qe te jetojme si na pelqen por, qe te detyrojme te tjeret te jetojne si na pelqen ne.

Eshte e nevojshme te lozesh gjithmone ndershmerisht, kur ke ne duar letra fituese


Baltasar Gracian

Pasioni ngjyros me ngjyrat e tij ēdo gje qe prek.

Injoranca eshte gjithmone e kuqe.

Askush nuk mund te jete padron i vetes ne qoftese me perpara nuk e njeh veten.

E verteta ju perket pak njerzve kurse , gabimi eshte prone e te gjitheve.

Ne qofte se dikush harrin te jete zot i vetes, do kthehet me vone dhe i te tjereve.

Franēois de la Rochefoucauld

Zgjatja e pasioneve tona , ashtu si dhe zgjatja e jetes , nuk varen nga ne.

Sikur te mos kishim difekte , nuk do ndienim kaq kenaqesi kur te vinim re difektet e te tjereve.

Premtojme sipas shpresave tona dhe mbajme premtime sipas frikave qe kemi.

Mund te gjenden femra qe nuk kane pasur asnje aventure por, eshte shume e rralle te gjenden qe kane patur vetem nje.

Dashuria e vertete eshte si fantazmat: te gjithe flasin por, pak e kane pare.Luc de Clapiers de Vauvenargues

Asgje qe zgjat shume eshte e pelqyeshme , perveē jetes : akoma e duam.

Kur plakesh , eshte e nevojshme te vishesh gjithmone ne menyre elegante.

Urrejtja e te dobtit nuk eshte aq e rrezikshme sa miqesia e tyre.

E veshtire nuk eshte te jesh inteligjent por, te dukesh i tille.

Me e tmerrshmja e te gjitha ndjenjave eshte ndjenja e te pasurit shpresa te vdekura.

Federico Garcķa Lorca

kjo eshte tragjedia me e madhe ne jete te kesh gjithcka, dhe te mos kesh ate qe do


mopasan
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://foreverlove.albanianforum.net
 
Shprehje Filozofike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
FLASH News :: Rubrika Shoqerore :: Filozofi-
Kėrce tek: