FLASH News

Mire se vini ne forumin tone
 
ForumPortalliGalleryCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
-Flash News- Berisha sulmon ambasadorėt -Flash News-CEZ: Shitjen e kemi njoftuar Reagimi: Kėrkesa e dėmeve, 1 mld dollarė e ēuditshme -Flash News- Partia e Merkel: Statusi kandidat pas zgjedhjeve "Shqipėria tė respektojė kriteret"

Share | 
 

 Femrat(Shprehje nga Shkrimtaret dhe Filozofet)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 33
Reputation : 0
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Femrat(Shprehje nga Shkrimtaret dhe Filozofet)   Fri Oct 26, 2007 8:41 pm

Femrat

Po deshe tė hakmerresh kundėr njė gruaje, lėvdo nė sytė e saj njė grua tjetėr.
Frashėri


Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave.
Balzaku


Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve.
Rumune


Ekzistojnė vetėm dy lloje femrash: ato qė flasin gjithmonė dhe ato qė nuk heshtin kurrė.
Uajldi


Te femra gjithēka ėshtė zemėr, bile edhe koka.
Rihteri


S'ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur.
A.Dode


T'ia besosh fshehtėsinė gruas ėshtė njėsoj si t'i fshehėsh tė hollat nėn xham.
Publie Sir


Topat nė luftė e femrat nė shtėpi gjithmonė thonė fjalėn e fundit.
DeGoli


Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.
Lebruni


Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji


Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni


Ajo qė na tėrheq te femra, rrallė edhe na lidh me tė.
Kolinsi


Gratė duhet tė jenė tė dashuruara, nė qoftė se duan tė mbesin tė bukura.
Bajeri


Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje.
Konfuēi


Po tė kishim pritur tė takojmė gruan ideale, do tė kishim kaluar tėrė shekullin nė pritje.
Pitigrili


Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat.
Volteri


Ekziston vetėm njė mėnyrė qė tė duhen shumė gra: nga tė gjitha tė dashurosh vetėm njė.
Deveji


Gruaja duhet tė jetė lodėr, e pastėr dhe e lėmuar si guri i ēmuar, e ndriēuar me tė gjitha virtytet e njė bote qė ende nuk ėshtė kėtu.
Niēe


Heshtja dhe modestia janė stolia mė e bukur e gruas.
Euripidi


Gruaja ėshtė dėrdėllisėse dhe gėnjeshtare.
Taso


Nuk ka grua qė me kohė nuk do tė lėshojė pe.
Lili


Femra qė dashuron, nuk plaket shpejt.
Gorki


E metė themelore e personalitetit tė gruas ėshtė mungesa e ndjenjės pėr drejtėsi.
Shopenhatteri


Nė mes tė po-sė dhe jo-sė sė gruas unė nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.
Servantesi


Eshtė rrezik i madh tė takosh femrėn qė tė kupton plotėsisht. Kjo gjithnjė pėrfundon me martesė.
Uajldi


Femrat nuk ta falin mossuksesin.
Ēehovi


Kur flisni me femrėn, dėgjoni para sė gjithash se ē'ju thotė me sy.
Brezhina


Ai qė nuk beson nė femrėn e vet tė vėrtetė, kėtė e bėn nga dyftyrėsia.
Fildi


Duhet tė ruhemi nga gratė engjėllesha, sepse njeriu nė fund gjithmonė martohet me ato dhe shkon drejt e nė ferr.
Moriaku


Askush s'flet ashtu si gruaja, gjėra njėkohėsisht tė ēiltėrta dhe tė thella.
Hygo


Fija e flokut tė njė gruaje ka mė shumė fuqi se gjashtė kuaj.
Shqipe


Gratė asnjėherė nuk e vėrejnė atė qė ne bėjmė pėr ato: pėrherė dallojnė atė qė nuk e bėjmė.
Kurtleni


Sikur natyra tė kishte krijuar ashtu si e bėn moda, femra nuk do tė ishte e lumtur.
Lespinase


Vajzat dhe gotat gjithnjė janė nė rrezik.
Nesini


Femrės i plaket sė pari fytyra,e pastaj zemra.
Mazhuraniqi


Femra e ndershme nuk mund ta pranojė gabimin qė nuk e ka bėrė.
Gitri


Tė gjitha gratė janė gjakpirėse.
Petronie


Gruaja ėshtė si qyteti: pėr ta pushtuar ėshtė shumė lehtė, pėr ta ruajtur ėshtė shumė vėshtirė.
Berto


Stili ka njė gjini, gruaja njihet me njė fjalė.
Marivo


Ka gra qė nuk duan t'u shkaktojnė vuajtje shumė burrave pėrnjėherė dhe dėshirojnė qė kėtė t'ia bėjnė vetėm njėrit: ato janė gra besnike.
Kapi


Gratė nuk zbukurohen aq shumė pėr meshkujt, sa kundėr grave.
Goldoni


Gruaja e menēur lejon burrin tė bėjė atė qė i pėlqen asaj.
Ulmani


Gruaja ėshtė enigmė, qėllimi i saj ėshtė fėmija.
Niēe


Askush nuk e njeh mė mirė njeriun se sa gruaja, e clia nuk e do mė.
Preveri


Gruaja mbetet pa fjalė vetėm kur puth.
O'Henri


Femra ėshtė nė gjendje qė nga asgjėja tė bėjė tri gjėra: kapelėn, sallatėn dhe skenėn bashkėshortore.
Tueni


Femrat mendojnė si mbretėrit, se tė gjithė u kemi borxh.
Balzaku


Nuk ėshtė e rendėsishme ēfarė thonė gratė, e rendėsishme ėshtė ēfarė heshtin.
Rilke


Vetėm e dhėna se gruaja ma zgjati dorėn ėshtė epokė nė jetėn time.
Dostojevski


Merrnie gruan, e cila nuk beson atė qė dashuron.
Valeri


Gratė janė paradoksi mė i madh nė jetėn time. Vetėm atėherė kur mė largohen, mė bėhen miq tė mirė.
Runi

Sikur gratė tė dinin sa ankohemi pėr to, shumė mė herėt do tė na braktisin.
Knzani


Gratė, pėr tė cilat dashuria ėshtė gjithēka, gjithnjė janė naive.
Zilahu


Nė qoftė se sopata nuk pret, mund tė farkohet, por nė qoftė se gruaja nuk do, asgjė nuk tė ndihmon.
Gorki


Sikur femrat tė udhėhiqnin botėn, ato do t'i flaknin tė gjitha armėt, pėrveē gjuhės.
Tuholski


Femra e dashuruar nuk i frikėsohet ferrit, por nuk e dėshiron as parajsėn.
Fransi


Femrat nuk janė krijuar qė tė jenė tė kuptueshme, por tė jenė tė dashuruara.
Parkeri


Femra duhet ta ruajė trupin si pasurinė, nė qoftė se dėshiron qė mashkulli tė ndihet si gjurmues i arit.
Formani


Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria.
Li Tai Po


Femrat janė si gjeneralėt: atyre nuk u intereson ē'humbje u ka kushtuar njė fitore.
Mimbo
Femrat e bukura u nevojiten vetėm dashnorėve dhe fotografėve.
Pikaso


Femra ėshtė nė gjendje tė jetojė qoftė edhe nga njė kompliment i vetėm.
Morgani


Femrat janė shumė tė dobėta sa tė mos keqpėrdorin dobėsitė e veta.
Zafari


Edhe kur ju pranon, edhe kur ju refuzon, femra ėshtė ēdoherė e lumtur qė e adhuroni.
Saksi


Femrat dashurojnė fitimtarėt, andaj i lejojnė edhe t'i pushtojnė.
Novalisi


Gruaja jashtė familjes ngjan me perandorinė e rrezikuar.
La Valeta


Njė gjė ėshtė e ditur: gratė e sjellshme janė edhe bashkėshorte mė tė rrezikshme.
Laube


Mė mirė tė biesh nė duar tė vrasėsit, sesa nė ėndrrat e gruas epshore.
Nife


Shumica e grave mė lehtė e kuptojnė martesėn pa dashuri, sesa dashurinė pa martesė.
Valeri


Nuk ka rrobė qė i rri mė keq gruas, sesa dėshira pėr t'u bėrė e urtė.
Luteri


Kur gruaja bėhet shkencėtare, atėherė diēka nuk ėshtė nė rregull.
Nife


Gratė mund tė japin aq miqėsi sa kanė huazuar nga dashuria.
Sfinoza


Kush ka vetėm njė grua, i ka tė gjitha gratė. Kush i ka tė gjitha, nuk ka as edhe njė.
Spanjolle
Nuk ka grua nė botė qė nuk dėshiron tė shkaktojė njė konflikt, sado i vogėl qoftė.
Kanti


Thirreni gruan si tė doni, por asnjėherė jo si nėnė.
Franceze


Tek zgjedhja e grave, si dhe nė planet ushtarake, vetėm njė gabim do tė thotė humbje fatale.
Midėltoni


Mos i thoni gruas se ėshtė e bukur. Thuajini se ėshtė ndryshe nga tė tjerat dhe do t'ju hapen tė gjitha rrugėt.
Renardi


Vetėm gruaja mund tė qajė dhe tė qeshė pėr tė njėjtėn aryse.
Molieri


Gratė e bukura kurrė nuk dyshojnė nė inteligjencėn e vet, por gratė inteligjente ēdoherė dyshojnė nė bukurinė e vet.
Dankani


Graja duhet tė bėhet shėrbėtore, e jo zotėri.
Zafari


Fatkeqėsi e madhe ėshtė t'i takosh gratė qė ende nuk i njeh mirė.
Moriaku


Disa gra janė si cigarja e ndezur: nė qoftė se nuk e kap nga ana e duhur, digjesh.
Tuholski


Asnjėherė nuk jam martuar, sepse i respektoj shumė gratė.
Sordi


Jeta e gruas ėshtė e zbrazėt, nė qoftė se nuk e plotėson dashuria.
Stoni


Nė qoftė se njeh vetėm gruan tėnde qė do, njeh tė gjitha gratė.
Tolstoi


Kur nuk janė mė objekt pėrgojimesh, gratė fillojnė vetė tė marrin nėpėr gojė.
Augeri


Njė nuse e re pa burrė nė shtėpi ėshtė mė keq se njė ushtri pa gjeneral, ose njė fortesė pa komandant.
Servantesi


Gratė i ka bėrė llafazane pushteti i burrave, qė ua ka rrėmbyer gjithēka, pėrveē gjuhės.
Xoxa


Nė ēdo rast nderonie gruan, sepse ajo ėshtė edhe nėna juaj.
Guareski


Grua ideale ėshtė ajo qė, edhe pse s'ju qėndron besnike, kujdeset pėr ju aq shumė si t'ju kishte dashnor.
Askardi


Kush mund ta udhėheqė njė grua, mund tė udhėheqė njė popull.
Balzaku


Po tė mos frynte era nė det nuk do tė kishte stuhi, por edhe anija nuk do tė lėvizte. Po tė mos ishte gruaja nė botė, asnjėri nuk do tė ishte i mjerė, por nuk do tė ishte as njeriu.
S. Frashėri


Kur njė grua dėshiron rastėsisht ta konsiderojnė tė menēur ajo me njė gjest kėsisoji vetėm e dyfishon budallallėkun e vet.
Roterdami


Femra gjithmonė mbetet fėmijė e madhe.
Ruso


Sa tė pėrshtatshme do tė ishin gratė sikur tė mė dėshironin tė jenė fatlume me ēdo kusht.
Ashardi


Femrat e dashuruara i falin me lehtė indiskrecionet e mėdha, sesa tradhėtitė e vogla.
Grasi

Natyra e femres nuk ėshtė krijuar pėr dėshirėn e ēastit, por pėr gėzimin e pėrjetėsisė sė njerėzimit.
Xoxa


Para femrės sė bukur dhe para parave tė shumta nuk ka frenim.
Gaga


Femrat dėshirojnė tė bėhen tė barabarta me kusht qė tė drejtat e tyre specifike tė pėrforcohen mė tej.
Ozborni


Femra shpesh i kushton mė tepėr rėndėsi faktit si e shikojnė atė qė ajo e do, sesa faktit sa sheh ajo.
Stendali


Femra ėshtė person qė nuk di tė luajė asnjė lojė, por qė fiton gjithmonė.

Mashkulli i vėrtetė dėshiron rrezikun dhe lojėn. Pėr kėtė arsye e do gruan si lodrėn mė tė rrezikshme.
Niēe


Dėshironi tė dini a janė meshkujt inteligjentė burra tė mirė? Por, e dashur zonjė, meshkujt inteligjentė nuk martohen.
Xheromi


Disa meshkuj kanė atė qė e kanė merituar, tė tjerėt janė tė pamartuarit.
Valeri


Mashkulli, kur fejohet, ėshtė si muaji maj, kurse kur martohet si muaji dhjetor.
Shekspiri


Pse njeriu tė mos e dojė gruan e vet, kur edhe ashtu i do gratė e tjera.
Dyma


Mashkulli mund tė jetė fatlum me ēdo femėr, derisa nuk e dashuron.
M.Kolinsi

Pėr femra duhet t'u flitet vetėm meshkujve.
Niēe


Meshkujt dinė vetėm tė mendojnė, kurse femrat kuptojnė, por nuk mendojnė.
Tagora


Mashkulli mund tė hasė grua, e cila nuk ka pasur asnjė lidhje dashurie, por rrallė has ndonjė, e cila ka pasur vetėm njė lidhje.
La Rosh*****o


Femrat dashurojnė sa munden, meshkujt sa dėshirojnė.
Grafi


Femra me tė kaluar dhe mashkulli me tė ardhme nuk janė kombinim i keq.
Fonda


Arin e provojmė me zjarr, gruan me ari, kurse mashkullin me grua.
Pitagora

Femra sheh thellė, mashkulli larg.
Grabe


Mashkullin gjithmonė e tėrheq mė tepėr gruaja qė in-teresohet pėr tė, sesa gruaja qė ka kėmbė tė bukura.
Kurtleni


Gruaja ėshtė e lumtur dhe realizon gjithēka qė do kur e pushton mashkullin: sė kėndejmi pjesa mė e madhe e jetės sė saj i ėshtė kushtuar pėrvetėsimit tė shkathtėsisė sė pushtimit tė meshkujve.
Tolstoi


Ekzistojnė dy lloj njerėzish, qė nuk dinė asgjė pėr gratė: meshkujt e martuar dhe tė pamartuarit.
Sagani


Pėrse femrat e bukura martohen me meshkuj tė mėrzitshėm? Sepse meshkujt inteligjentė nuk martohen me femra tė bukura.
Momi

Gruaja i sjell burrit vetėm dy ditė lumturi: ditėn qė martohet dhe ditėn qė e pėrcjell nė varr.
Aristofani


Disa gra sillen ndaj burrave si policia e kufirit: njė palė i dėbojnė, tė tjerėt i lejojnė tė kalojnė kufirin.
Nesini


Femrat kanė trilluar dashurinė, ndėrsa meshkujt vetėm martesėn dhe besnikėrinė.
Valeri


Po desh t'i kuptosh meshkujt, studio femrat.
Franceze


Gruaja duhet tė falenderojė perėndinė kur e ka burrin me tė meta: burri pa tė meta ėshtė spektator i rrezikshėm.
Halifaksi


Tė gjithė meshkujt e martuar janė pronė e gruas, ky ėshtė i vetmi definicion i drejtė se ē'ėshtė pasuria e vėrtetė e gruas sė martuar.
T. Bernardi


Mė e mira armė qė tė mundni gruan ėshtė kapela juaj, merreni dhe ikni.
Banymm


Tė arsimosh njė mashkull do tė thotė tė arsimosh njė person; tė arsimosh njė femėr, do tė thotė tė arsimosh njė shoqėri.
Gandi


Mashkulli propozon kurse femra zgjedh.
Kierke0ardi


Grua moj, burri yt nuk kėrkon bukuri, por njė mori virtytesh.
Eurtfidi


Femra qė i lejon mashkullit puthjen, nuk do t'i privojė edhe tė tjerat.
Franceze

Mashkulli nė gjithėēka qė bėn ka parasysh qėllimin, kurse femra mashkullin.
Grafi


Sikur meshkujt tė ishin dashnorė tė mrekullueshėm siē flasin, femrat s'do tė kishin kohė as tė krihen.
Gitri


Nganjėherė femra fsheh nga mashkulli dashurinė qė ndien pėr tė, ndėrsa nė tė kundėrtėn artificializon dashurinė qė fare s'e ndien.
La Bryeri


Mashkulli ėshtė mė i dobėt, kur femra e bukur i thotė me ledhati, je i fortė.
Bartoni


Zoti e krijoi femrėn pėr dobi tė mashkullit.
Tenisoni


Arkeologu ėshtė bashkėshorti mė i mirė qė mund tė ketė gruaja: sa mė e vjetėr tė jetė ajo, ai mė tepėr interesohet.
A.Kristi


Gruaja bart ēdo barrė nėse ia ka ngarkuar burri.
Aristofctni


Femrat nuk mund ta ēmojnė mashkullin e menēur pėrderisa nuk martohen me ndonjė budalla.
Safiri


Femra mund t'i bėhet mikeshė mashkullit vetėm me kėtė radhė: sė pari e njohur, pastaj dashnore, e mė pastaj mikeshė.
Ēehovi


Femra qė e dashurojnė dhe e cila dashuron, ėshtė e lumtur dhe nuk dėshiron tjetėr. Mashkulli qė e dashurojnė dhe i cili dashuron gjithandej dėshiron edhe gjėra tė tjera.
Kurtleni


Sikur tė mos ekzistonin meshkujt, femrat kurrė nuk do tė fjaloseshin.
Let Bryeri

Kur gruaja ka burrė tė mirė, kjo shihet nė fytyrė.
Gėte


Gjėja mė e rendėsishme nė jetė pėr mashkullin ėshtė fama, kurse pėr femrėn dashuria.
Balzaku


Nė botė ekzistojnė edhe gjėra tė tjera, jo vetėm lidhje dhe ndarje mes meshkujve dhe femrave.
Tagora


Mashkulli ėshtė xhelos nė qoftė se puth, femra edhe nė qoftė se nuk puth.
Kanti


Gjėja qė e preokupon gruan nuk ėshtė tirania e burrit, por zemėrgjerėsia ndaj saj.
Mishle


Bota urdhėron gratė, ne urdhėrojmė botėn, kurse gratė neve.
Ktmtoni


Fati mė i madh pėr gruan ėshtė nė qoftė se me burrin jeton sė bashku dhe nė harmoni.
Euripidi


Unė kėshtu e paramendoj botėn ideale, ku tė gjithė do tė ishin tė lumtur: tė gjitha femrat duhet tė jenė tė fejuara, kurse tė gjithė meshkujt tė pamartuar.
Gabori


Mashkulli ka aq vjet sa ndihet, kurse femra aq sa shihet.
Bergmani


Pak di mashkulli qė i tregon femrės tėrė ato qė di.
Fuleri


Shtėpia ėshtė burg pėr gruan, kurse ofiēinė pėr burrin.
Shou


Meshkujt kanė dėshirė tė jenė dashnorė tė parė tė femrave, ndėrsa femrat pajtohen edhe kur ėshtė dashuria e tyre e fundit.
Vilde

Mashkulli ėshtė gjuetar, kurse femra pre e tij.
Tenisoni


S'ka lumturi pa grua.
Indiane


Nė qoftė se ke grua tė mirė, tė tjerat s'tė duhen fare.
Eskimeze


Gruaja ėshtė si hija: Nė qoftė se vrapon pas saj ajo largohet, nė qoftė se ik prej saj ajo vrapon pas teje.
Gruziane

Ēdo grua ėshtė e bukur nė errėsirė, prej largėsie dhe nėn ombrellė.
Japoneze


Gruaja qė sjell pajė, sundon burrin.
Latine


Gruaja pa mashkull si ara e palėruar.
Novosibiriane


Mashkulli ėsht si lumi, kurse gruaja si liqeni.
Kurde


Gruaja, kur bisedon me njė mashkull, shikon tė dytin, por mendon pėr tė tretin.
Sanskrite


Me grua tė keqe mashkulli plaket shpejt.
Baske


Mashkulli pa grua si ati pa shalė.
Vietnatneze


Le t'i ruajė zoti gratė e kėqija, kurse tė mirat ruajini vetė.
Hebreje


Edhe gruan mė tė mirė e prish liria e tepėrt.
Ruse


Shtėpia pa grua si mulliri pa ujė.
Armene


Njė vajzė dhe njė palė rrobe qė i shohim shpesh e humbin vlerėn.
Angleze


Rrahe gruan ēdo mėngjes, nėse ti nuk e di shkakun, ajo vetė do ta kuptojė.
Ambe


Ai qė flet keq pėr gruan e vetė, ēnjerėzon vetveten.
Skotlcmdcze
Gruaja qan kur martohet, kurse burri qan mė vonė.
Polake


Kush do tė jetojė qetė, le tė mos martohet me tė buku rėn e fshatit.
Portugeze


Dashurinė falja gruas, kurse besimin nėnės.
Irlandeze
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://foreverlove.albanianforum.net
 
Femrat(Shprehje nga Shkrimtaret dhe Filozofet)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
FLASH News :: Rubrika Shoqerore :: Filozofi-
Kėrce tek: